روشهای تشکر در خانواده

یکی از مهمترین علل نپرداختن به نکته مهم و ضروری تشکر از همسر در زندگی، نداشتن مهارت لازم در این مورد است.
خیلی از افراد با اینکه می دانند کاری درست و پسندیده است و انجام دادن آن کار به نفعشان می باشد اما به لحاظ این که نمیداند که چگونه باید آن کار را انجام دهند، از اقدام به آن صرف نظر میکنند.
 و یا اینکه کاری را که درستی آن را میدانند، به خیال اینکه کار سخت و دشواری است و از توان آنها بیرون است انجامش نمی دهند.
تشکر از همسر را غالب افراد، امری خوب و مفید می دانند اما به دو علت ذکر شده در بالا، به این کار اقدام نمیکنند .
لذا در این مقاله سعی شده است تا با بیان روشها و شیوه های تشکر از همسر به دو نکته بپردازیم:
1-    ساده بودن راههای تشکر از همسر.
2-    کسب مهارت روشهای قدردانی از همسر در موقعیت های مختلف زندگی.
هر چند راه و رسم تشکر در موقعیتهای مختلف متفاوت بوده اما بیان راه های آن، به فرد این امکان را می دهد تا بتواند در موقعیت های مختلف از روشی که احساس میکند مفید و کارآمد است استفاده کند .
شیوه های تشکر از همسر:
1-    استفاده از کلام و گفتار :
در خیلی از مواقع زبان می تواند گویای احساسات و عواطف انسان باشد. در اینجا هم تشکر لسانی که ساده ترین و راحت ترین شکل تشکر است، در دسترس همگان می باشد و فقط کافیست در قبال فعالیت انجام شده دیگران بگوییم: ممنونم، متشکرم و ... .
2-    نوشتن تشکر :
گاهی اوقات تشکر لسانی به زبان انسان نمی آید و یا اینکه امکان این نوع تشکر وجود ندارد،  اگر هم این امکان باشد، موقعیت مناسب نیست، می توان تشکر و قدردانی را نوشت و کتبا تشکر کنیم. حال در قالب نامه ، آینه نوشته و ...  حتی با استفاده از پیامک کوتاه چون ما روزانه چندین بار متن های مختلفی را برای دیگران پیامک میدهیم، میشود در بین آنها یک پیام تشکر و قدر دانی هم برای همسر خود بفرستیم.
3-    ابراز تشکر با استفاده از رفتاری خاص :
در اطراف ما فعالیت هایی وجود دارد که با آنها زندگی می کنیم، و ما در قبال توجه به آن فعالیت ها عکس العمل خاصی از خود نشان می دهیم، و این توجه ما می تواند خود نوعی تشکر به حساب آید.
به این بیان که تشکر همیشه در گفتار و مکتوبات نیست، بلکه می شود عملی و با استفاده از حرکتی خاص مراتب قدردانی را به طرف مقابل برسانیم.
a.    اظهار در حالات صورت :
چهره انسان نماد حالت شخص است و وقتی قرار است ما با استفاده از رفتار تشکر کنیم حداقل کاری که می شود انجام داد این است که با نشان دادن حالت رضایت و خوشحالی در چهره از طرف مقابل تشکر کنیم، و از اعمال هر گونه بی توجهی و سردی خود داری نماییم.
b.    کمک در اتمام کار :
زمانی که شخصی کاری را برایمان انجام داده، اگر بخواهیم قدر دانی عملی داشته باشیم، بهتر است در اتمام و پایان دادن به آن کار به شخص کمک کنیم. مانند: کمک در جمع کردن سفره یا میز غذا نوعی تشکر از زحمات همسر است و یا وقتی مردی با خرید وارد منزل میشود، کمک برای رساندن وسایل از درب منزل به داخل خانه و محل مناسب خود نوعی تشکر محسوب می شود.
c.    صرف نمودن زمان :
در کنار هم بودن و برای هم وقت گذاشتن در زندگی امروزی خود می تواند به شکلی تشکر محسوب شود، اینکه خانمی زحمت فراهم نمودن یک غذا را کشیده، یک شکل تشکر آقای خانه این است که به پاس قدردانی از زحمت همسر خود برای صرف غذا در کنار وی زمان مناسبی را قرار دهد و با سرعت غذای خود را تمام نکرده و سفره را ترک ننماید.
و یا زمانی که مرد در حال آماده شدن برای رفتن به  محل کار خود است، بودن همسرش در کنار وی تا این شخص آماده رفتن شود و حتی به این کار کمک کند، این خود تشکر محسوب می شود.
یکی از معضلات زمان صرف غذا در خانواده ها که هم سلامت جسم را به خطر می اندازد و هم سلامت روح را روشن بودن تلوزیون زمان صرف غذاست. توجه به تلوزیون زمان خوردن غذا باعث ایجاد استرس و اضطراب و عدم توجه به غذا شده و اینها عوامل بیماری زا و سلب آرامش محسوب می شوند .
بهترین حالت در زمان صرف غذا خاموش بودن تلوزیون و توجه داشتن به غذا ، همسر و فرزندان است.
d.    حمایت کردن :
گاهی اوقات همسر انسان دوست دارد به علت اتفاق خاصی که برای او پیش آمده چه در منزل و چه در خاج از آن، همسرش از او در انجام آن کار حمایت لازم را به عمل آورد و این به شکلی تشکر از انجام آن فعالیت به حساب می آید.
e.    درک حال همسر:
توجه به حالات طرف مقابل و کمک به استراحت فرد هم تشکر از فعالیت تلقی می گردد. به این شکل که اگر مردی به علت کار زیاد با خستگی فراوان به منزل باز گشته کمک به داشتن محیطی آرام برای استراحت در واقع تشکر از فعالیت وی می باشد. و یا خانم خانه به دلیل داشتن کار زیاد و صرف زمان زیادی برای خانه و فرزندان توان آماده ساختن غذا را ندارد. درک این موقعیت و نداشتن توقع وجود یک غذای گرم و آماده خود شکلی از تشکر محسوب می گردد.