تشکر از همسر

تشکر و قدر دانی از همسر از آموزه های دو جانبه اسلام است یعنی هم به مرد سفارس گردده که از همسر خود تشکر کند و هم به زن و مخصوص خانم و یا آقا نمی باشد.
آمارها نشان داده 87 درصد از خانمها اعلان داشتن که دوست دارند در قبال فعالیتشان در منزل انتظار تشکر همسرشان را دارند.
یکی از نیاز های انسان داشتن قدر و منزلت است و این مهم با تشکر مفهوم بهتری پیدا می کند.
پدر و مادر اولین معلمان فرزندان خود هستند و کودکان در یادگیری خود از والدینشان تقلید میکنند بنابراین آموزش تشکر کردن به فرزندان که از وظایف پدر و مادر است با انجام گرفتن آن نزد پدر و مدر صورت میگیرد.
علل عدم تشکر از همسر( مرد یا زن)
1-    عدم اطلاع از برکات و آثار تشکر و آسیبهای  ترک تشکر
اگر خانواده ها با آثار و فواید تشکر کردن از یکدیگر آشنا شوند، علاقه مند به این موضوع خواهند شد، خانواده ها نسبت به خیلی موضوعات اطلاعاتی دارند، اما کامل نبوده و مقدار اطلاعات موجود آنها را برای انجام آن کار ترغیب نمیکند، برای مثال همه می دانند که سبزی برای سلامتی مفید است حال اگر یک سبزی خاصی که جزء سبزیهای خریداری شده نبوده، فواید و آثار مصرف آن را برای ما بگویند، آن سبزی را در سبد خرید خانواده قرار می دهیم، به همین شکل اگر از برکات یک حرکت خاص در زندگی بیشتر بدانیم آن حرکت را بیشتر انجام خواهیم داد.  
و همچنین دانستن آثار مخرب ترک این کار که چه صدماتی به سلامت خانواده وارد خواهد کرد، خود عامل دیگری برای انجام آن عمل خواهد بود.
2-    احساس میکند چون صمیمیت زیادی بین آنها وجود دارد دیگر نیازی به تشکر نیست.
این خیلی عالی است که بین زن و شوهر صمیمیت زیادی وجود داشته باشد و به قول خودشان ( ما با هم این حرفا رو نداریم) اما بهتر است بدانیم زندگی فراز و نشیب زیاد دارد، ضمن اینکه این صمیمیت نیاز به استحکام و دوام دارد، که تشکر کردن و قدر دانی نمودن به این تداوم و استحکام کمک بسزایی میکند.
3-    تصور میکند اگر تشکر کند طرف مقابل متوقع می شود.
طرف مقابل همسر فرد است نه دشمن او که نگران این باشد که او متوقع خواهد شد ضمن اینکه تشکر و قدر دانی بی مورد و بی جا ممکن است این مشکل را بوجود آورد، اما اگر تشکر در جایی صورت پذیرد که نیاز باشد هیچ مشکلی پیش نخواهد آمد و فقط به نیاز ارزشمند بودن همسر پاسخ داده شده است و بهتر است بدانیم انسان بیشتر تعلق خاطر به جایی دارد که نیازهایش بر آورده شود.
4-    چون همسرش از او تشکر نمیکند او نیز تشکر نمیکند.
بهتر است بدانیم که ما با تشکر جلب محبت طرف مقابل خود را انجام داده ایم و  شروع انجام تشکر از طرف یک نفر نشانه فروتنی و بزرگواری اوست، دانه گلی که در گلدان کاشته شده اگر مورد بی توجهی صاحب خود قرار گیرد، نمی گوید حال که او به من توجه ندارد من هم بزرگ نشده و گل نمیدهم، او کار خود را انجام داده و شکوفه میدهد و با این عملش توجه و محبت دیگران را به خود جلب میکند.
5-    به تشکر از یکدیگر عادت نداشته و انجام نمیدادند.
انسان موجودی است که در شرایط مختلف قادر است خود را با محیط تطبیق دهد و این از خصوصیات خوب همه انسانهاست، ضمن اینکه ما برای استحکام و بهتر شدن زندگی خود سختیها و مشکلات زیادی را تحمل نموده ایم، این کار، یعنی عادت کردن به تشکر و قدردانی، در مقابل مشکلات دیگر چیزی به حساب نمی آید.
6-    تصور این را دارند که اعمالی که همسرشان بر ایشان انجام میدهد انجام وظیفه است و نیازی به تشکر ندارد.
نماز خواندن و روزه گرفتن هم جزء وظایف ماست پس نباید برای انجام آنها انتظار پاداش داشته باشیم. این حرف درستی نیست که در قبال انجام وظیفه تشکر لازم نیست، ضمن اینکه خیلی از کارهایی که همسران برای یکدیگر و یا برای زندگیشان انجام میدهند از وظایف آنها محسوب نمیشود، و تشکر از انجام وظیفه دلگرمی خاصی به انجام دهنده میدهد و ادامه دار بودن آن فعالیت را تضمین می کند.
7-    در مقابل فعالیت او من نیز فعالیت انجام می دهم و این میشود تشکر از او.
این مطلب که فعالیت متقابل هم نوعی تشکر به حساب می آید درست است، ولی تشکر بلا فاصله از یک عمل و حتی تشکر کلامی کارایی بهتر و مشخص تر دارد، ضمن اینکه طرف مقابل احساس میکند من هم دارم وطیفه خودم را انجام میدهم و حس نمی کند با این کار من قدردانی زحمات او را انجام داده ام.
8-    کم رنگ بودن معنویت و تشکر از خالق در زندگی.
افرادی که مدام خود را در نعمت های مختلف خداوند غوطه ور دیده و زبان تشکر از خالق خود دارند و رسیدن به هر نعمت و خدمتی را از جانب پروردگارشان تلقی میکنند، بهتر و بیشتر از کسی که واسطه رسیدن این نعمت و خدمت به آنها شده است تشکر و قدر دانی میکنند، معنویت و دیدن لحظه به لحظه خداوند در زندگی زبان تشکر را باز میکند و هر انسان مؤمنی شنیده است که؛ (من لم یشکر المخلوق لم یشکر الخالق).
9-    ممکن است به بهانه داشتن مشکلات فراوان خانوادگی و نداشتن دلخوشی لازم در زندگی.
دلخوشی را باید در زندگی ایجاد کرد و نمیتوان به بهانه نداشتن دلخوشی و آرامش زندگی را رها کرد، اگر شخصی در عضوی از بدنش بیماری خاصی بوجود بیاید آن را قطع میکند؟ و یا تمام تلاشش را برای بهبودی آن عضو بکار میبندد تا بدن سالمی داشته باشد.
10-    مهارت تشکر کردن را نداشتن.
یکی از مهمترین علل عدم تشکر بلد نبود راه و رسم تشکر است که در مقاله بعدی به آن میپردازیم. داریوش عشقی