چرا مشاوره پیش از ازدواج

مشاوره به معنای استفاده از فکر و نظر دیگران برای بالا بردن قدرت تصمیم گیری و کاهش خطا در انجام فعالیتها و امور زندگی، که این امر، مورد تحسین عقلاء و سفارش دین مبین اسلام است.
انسان امروزی با توجه به تجربیات خود یا دیگران در زندگی، سعی می‏کند برای شروع و انجام هر کاری با متخصصین آن کار مشورت نماید و گاهی حتی نه با افراد کارشناس، بلکه با افرادی که تصور می‏کند حرف‏هایشان می‏تواند راه‏گشای مسیر او باشد.
غالبا مشاوره در چهار  حالت پیش می‏اید
1-    قبل از شروع و کمک گرفتن برای اینکه آیا این کار شروع شود یا خیر
2-    قبل از شروع و برای کمک گرفتن برای یک شروع خوب
3-    همزمان با شروع و کمک گرفتن برای داشتن یک فرایند خوب و مثبت در ادامه کار
4-    بعد از بوجود آمدن مشکل در حین کار و کمک گرفتن برای رفع آن مشکل
مدل شماره یک برای خرید منزل یا ماشین و حتی گوشی موبایل زیاد استفاده می‏گردد، در این نوع مشاوره گرفتن که در طول روز شاید بارها و بارها از آن استفاده کنیم، دوست داریم که آنچه خریداری می‏شود و یا کاری را که تصمیم به انجام آن را داریم به بهترین شکل انجام دهیم.
مدل شماره دو، هدف مشاوره بالا رفتن مهارت انتخاب است، به این معنا که با فردی مشورت می‏کنیم تا توانمندی انتخاب ما بالا برود و در زمان انتخاب بتوانیم بهترین شکل را عمل کنیم.
مدل سوم زمانی است که ما انتخاب خود را کرده‏ایم، خرید خود و مسیر خود را مشخص نموده‏ایم و مشاوره برای داشتن یک فرایند مطمئن در ادامه کار است، اینکه در نگه داشتن این وسیله و شیوه ارتباط گیری با کار مورد نظر چگونه باشد که بهترین استفاده و بازدهی را داشته باشد.
مدل شماره چهار هم در زمان‏هایی که مشکلی در کار بیش می‏آید و احساس ناراحتی می‏کنیم، برای رفع آن مشورت می‏گیریم.
هر چهار مدل شکل پیشگیرانه دارند
o    پیشگیری از انتخاب نادرست
o    پیشگیری از بروز مشکل
o    پیشگیری از زیاد شدن مشکل
ازدواج هم یک فرایندی است که تمام بخشهای زندگی یک فرد را می‏تواند تحت تاثیر خود قرار دهد، بنابراین قطعا مشاوره در این موضوع می‏تواند به داشتن آرامش در انتخاب و زندگی کمک نماید.
شاید اهمیت این موضوع، مشاوره در ازدواج، برای برخی روشن نباشد، و در این مورد خود را به بخت و اقبال، تصمیمات شخصی، استخاره و حتی تصمیم والدین بسپارند.
ازدواج مانند یک تولد نوزاد است، در تولد یک نوزاد یک فراید وجود دارد که برای اینکه این تولد و فرزند به بهترین شکل خود باشد‏ مراقبتهای خاص خود را دارد.
در تولد یک نوزاد آمادگی والدین برای بچه دار شدن، انتخاب زمان بچه دار شدن، مراقبت‏های دوران بارداری، و اتفاقات زمان تولد، واکسیناسیون منظم فرزند، مراقبتها ورفع مایحتاج فرزند، توجه به بیماریها و مراجعه به پزشک جهت درمان و ... اتفاق می افتد.
در ازدواج هم چنین است.
•    آمادگی دختر و پسر برای ازدواج (داشتن ملاکهای لازم پسر و دختر بودن)
•    انتخاب صحیح و درست به جای عاشق شدن سریع و ارتباطات خطر ساز
•    مراقبتهای دوران نامزدی و عقد (جهت بالا بردن شناخت از یکدیگر و فراهم ساختن یک زندگی مشترک)
•    ازدواج صحیح و زیبا
•    واکسیناسیون زندگی با کسب مهارتهای ارتباطی زوجین (مشاوره، کتب، آموزش و.. )
•    تبهای زندگی و مراجعه به کارشناس برای رفع آنها، تا به مشکل بزرگی تبدیل نگردد.
امروزه اگر کسی بخواهد یک خیاطی ساده انجام دهد، باید در دوره‏های خیاطی از سطح مقدماتی تا پیشرفته آموزش ببیند، تا خیاطی را یاد گرفته و به بهترین شکل انجام دهد، حتی در زمان شروع خیاطی ارتباطش را با استادش قطع نکرده  و نکات جدید آموزش می‏بیند، و اگر در حین کار دچار مشکلی شد، فورا از استاد خود سوال کرده و آن را رفع می‏نماید.
و یا برای رانندگی خودرو نیز به همین شکل کلاسهای آموزشی و امتحان جهت اطمینان از یادگیری فرد در حوزه رانندگی صورت می‏گیرد، تا فرد در این امر به مهارت لازم برسد.
با بیان این نکات روشن می‏گردد که ازدواج که یکی از مهمترین اقدامات زندگی هر فردی محسوب می شود و می‏تواند آینده شغلی، مالی، تحصیلی و حتی اجتماعی و مذهبی وی را رقم بزند و قرار است با ازدواج به آرامش رسیده و نیازهای روحی، جسمی و جنسی او برطرف گردد، قطعا نیاز به مشاوره وکسب مهارت در زمینه آماده شدن برای ازدواج، انتخاب صحیح و مهارت همسرداری خواهد داشت.
جالب است که برای خود مراسم ازدواج که در یک شب رخ می‏دهد، هر دو خانواده و خود عروس و داماد ماه‏ها برنامه‏ریزی کرده و زمان صرف می‏کنند، ضمن اینکه برای انجام این مراسم یک شبه، هزینه های سنگینی را نیز متحمل می‏شوند، اما متاسفانه برای اینکه چگونه با هم ارتباط درستی برقرار کنند و یا شناخت همسر خود به عنوان جنس مخالف، کاری صورت داده نمی‏شود و بعد از عروسی دختر و پسر را در زیر یک سقف رها کرده تا زندگی را شروع کنند، بدون اینکه آموزشی در این خصوص دیده باشند که حال باید چه کنند.
امروزه یکی از فعالیت‏های مهم مراکز مشاوره در ایران ، مشاوره پیش از ازدواج است
مشاوره پیش از ازدواج در امور زیر به مراجعین کمک می‏کند
1-    محک زدن میزان آمادگی فرد برای ازدواج و کمک به آماده سازی
2-    بالا بردن مهارت انتخاب همسر در جلسات مشاوره و یا دوره های آموزشی
3-    بررسی میزان صحیح بودن انتخاب، زمانی که دختر و پسری قصد ازدواج دارند و مشخص کردن ریسک ازدواج آن دو و اعلان نقاط اختلافی دختر و پسر در زندگی
4-    مشاوره به زوجین برای افزایش مهارت ارتباط با هم در دوران نامزدی ، عقد و زندگی مشترک
5-    کمک و راهنمایی برای حل تعارضات و مشکلات پیش آمده در فرایند زندگی موفق باشید